top of page

BÓL GŁOWY.

Czy myślałeś o osteopatii ?

Bóle głowy należą do najczęściej występujących dolegliwości, na które skarżą się pacjenci. Mają one negatywny wpływ na ich życie i mogą być niezmiernie intensywne i obezwładniające.

 

Na szczęście osteopatia może okazać się bardzo skutecznym i trwałym remedium.

 

A oto dlaczego: 

 

Przez długi czas uważano, że przyczyną bólów głowy są schorzenia neurologiczne, ale od ok. 25 lat badania naukowe wydają się wykazywać, że chociaż ból w obrębie systemu nerwowego rzeczywiście występuje, większość bólów głowy najwyraźniej jest związana z systemem krążenia. 

 

W uproszczeniu, tylna część mózgu jest ukrwiona przez tętnice kręgowe, które biegną wzdłuż kręgów szyjnych (tętnica na różowo). 

Natomiast do środkowej i przedniej części mózgu krew płynie przez tętnice szyjne, znajdujące się w przedniej części szyi (tętnica na czerwono). 

W konsekwencji:

 

Kręgosłup szyjny zablokowany w pozycji wyprostowanej może powodować ucisk tylnych tętnic szyjnych, a więc ból w części mózgu, do której doprowadzają krew (strefa żółta).

Natomiast kręgosłup szyjny zablokowany w pozycji zgiętej będzie prowadzić do ucisku tętnic szyi i ból tych stref mózgu, do których doprowadzają krew (strefa jasnoniebieska). 

 

W konsekwencji:

 

Kręgosłup szyjny zablokowany w pozycji odgiętej może powodować ucisk tylnych tętnic szyjnych, a więc ból w części mózgu, do której doprowadzają krew (strefa żółta).

Natomiast kręgosłup szyjny zablokowany w pozycji zgiętej będzie prowadzić do ucisku tętnic szyi i ból tych stref mózgu, do których doprowadzają krew (strefa jasnoniebieska). 

 

Dlatego też kiedy osteopata przywraca mobilność kręgosłupa szyjnego, uwalnia również od mechanicznego ucisku na naczynia i od bólów w obrębie czaszki, które mogą z tego wynikać. 

 

Czyż najważniejszą z fundamentalnych zasad osteopatii nie głosi, że „reguła przepływu jest nadrzędna”?...

Pologne.png
  • Facebook
bottom of page