ul. Kalwaryjska 26/23
30-504 Kraków Podgórze
519 824 377
Synteza
Osteopatia jest odrębnym zawodem medycznym, opartym na zabiegach manualnych i mającym na celu leczenie dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu. Celem osteopatii jest przywrócenie równowagi w organizmie poprzez pobudzenie wewnętrznej, naturalnej zdolności tkanek do ruchomości, wykonując techniki rozluźniające, stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy.
Powodzenie terapii uzależnione jest od jakości i finezji badania palpacyjnego osteopaty, który wykonując zabiegi usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej, poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym. Zabiegi mają wpływ na jakość i funkcjonowanie wszystkich tkanek i systemów ludzkiego ciała, co wzmacnia siły obronne organizmu, przyśpiesza proces regeneracji, a tym samym zdolności organizmu do samonaprawy i samoleczenia.
Historia
Osteopatia została zdefiniowana po raz pierwszy przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla (1828-1917) jako forma ulepszenia medycyny konwencjonalnej.
Andrew, syn pastora metodystów i lekarza, uczył się i pracował z ojcem, między innymi wśród Indian Shawnee.
Prawdopodobnie wpływ tej kultury wywarł decydujące znaczenie na prace Andrew Taylora Stilla. Badania oparte na obserwacjach i poznawaniu ludzkiego ciała, nakłaniały go często do profanacji indiańskich grobów : exhumacji i autopsji zmarłych.
Utrata trójki dzieci oraz żony, na skutek zapalenia opon mózgowych w 1865 roku, jeszcze bardziej wzmocniła jego determinację.
Andrew Taylor Still napisał w swojej autobiografii, że to właśnie 22 czerwca 1874 roku o godzinie 10, po dziesiątkach lat badań i zdobywanej wiedzy, pojawiła mu się nagle wizja ludzkiego ciała, jako jednostki strukturalnej i funkcjonalnej. Ciało funkcjonuje jako kompletna całość systemowa. To pozwoliło mu uchwalenie podstawowych zasad:
- struktura rządzi funkcją
Istnieją współzależności biomechaniczne pomiędzy strukturą poszczególnych części ciała i funkcjami przez nie spełnianymi.
- jedność ludzkiego ciała
Ciało ludzkie powinno być brane pod uwagę jako kompletna całość systemowa, jako zespolona zdrowotnie i funkcjonalnie jednostka
- zasada tętnic jest uniwersalna
Znaczenie swobodnego przepływu krwi (życiodajnego płynu przenoszącego składniki odżywcze oraz tlen i odprowadzającego toksyny).
- zdolność do samoleczenia
Organizm posiada wielką zdolność do samonaprawy, a tym samym do samoleczenia.
Ustawodawstwo
Tytuł osteopaty (D.O.) jest oficjalnie uznany we Francji jak również w większości krajów Unii Europejskiej.
Czym jest osteopatia?
Wszelka zmiana
w zakresie zdrowia ma przyczynę a ta lokalizację.
Pracą osteopaty jest
zlokalizowanie i usunięcie tej przyczyny, oddalenie choroby i umieszczenie tam zdrowia.