top of page

ul. Kalwaryjska 26/23

30-504 Kraków Podgórze

519 824 377
Synteza 

 

Osteopatia jest odrębnym zawodem medycznym, opartym na zabiegach manualnych i mającym na celu leczenie dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu. Celem osteopatii jest przywrócenie równowagi w organizmie poprzez pobudzenie wewnętrznej, naturalnej zdolności tkanek do ruchomości, wykonując techniki rozluźniające, stymulujące tkanki miękkie, nerwy i stawy oraz wszystkie układy.

Powodzenie terapii uzależnione jest od jakości i finezji badania palpacyjnego osteopaty, który wykonując zabiegi usuwa napięcia w obrębie tkanki łącznej, poprawia krążenie i oddychanie oraz przepływ informacji w układzie nerwowym. Zabiegi mają wpływ na jakość i funkcjonowanie wszystkich tkanek i systemów ludzkiego ciała, co wzmacnia siły obronne organizmu, przyśpiesza proces regeneracji, a tym samym zdolności organizmu do samonaprawy i samoleczenia.

Historia 

 

Osteopatia została zdefiniowana po raz pierwszy przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla (1828-1917) jako forma ulepszenia medycyny konwencjonalnej.

Andrew, syn pastora metodystów i lekarza, uczył się i pracował z ojcem, między innymi wśród Indian Shawnee.

Prawdopodobnie wpływ tej kultury wywarł decydujące znaczenie na prace Andrew Taylora Stilla. Badania oparte na obserwacjach i poznawaniu ludzkiego ciała, nakłaniały go często do profanacji indiańskich grobów : exhumacji i autopsji zmarłych.

Utrata trójki dzieci oraz żony, na skutek zapalenia opon mózgowych w 1865 roku, jeszcze bardziej wzmocniła jego determinację.

Andrew Taylor Still napisał w swojej autobiografii, że to właśnie 22 czerwca 1874 roku o godzinie 10, po dziesiątkach lat badań i zdobywanej wiedzy, pojawiła mu się nagle wizja ludzkiego ciała, jako jednostki strukturalnej i funkcjonalnej. Ciało funkcjonuje jako kompletna całość systemowa. To pozwoliło mu uchwalenie podstawowych zasad:

 

- struktura rządzi funkcją

Istnieją współzależności biomechaniczne pomiędzy strukturą poszczególnych części ciała i funkcjami przez nie spełnianymi.

- jedność ludzkiego ciała

Ciało ludzkie powinno być brane pod uwagę jako kompletna całość systemowa, jako zespolona zdrowotnie i funkcjonalnie jednostka

- zasada tętnic jest uniwersalna

Znaczenie swobodnego przepływu krwi (życiodajnego płynu przenoszącego składniki odżywcze oraz tlen i odprowadzającego toksyny).

 

- zdolność do samoleczenia

Organizm posiada wielką zdolność do samonaprawy, a tym samym do samoleczenia.

Ustawodawstwo  

 

Tytuł osteopaty (D.O.) jest oficjalnie uznany we Francji jak również w większości krajów Unii Europejskiej.

Czym jest osteopatia? 

Wszelka zmiana

w zakresie zdrowia ma przyczynę a ta lokalizację.

Pracą osteopaty jest

zlokalizowanie i usunięcie tej przyczyny, oddalenie choroby i umieszczenie tam zdrowia.

Andrew Taylor Still
Pologne.png
  • Facebook
bottom of page